نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت ضمن تشریح اقداماتی که برای عملیات حج ۱۴۰۲ صورت گرفته است، از پیگیری ها در داخل و عربستان برای تعیین تکلیف از سرگیری عمره خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام والمسلمین سیدعبدالفتاح نواب در نشست با گروه خبری اعزامی به حج ۱۴۰۲ با تشریح اقدامات صورت گرفته در عملیات حج امسال ، به سوالات مطرح شده پاسخ داد.

نماینده ولی فقیه درپاسخ به پرسشی درباره علل ایجاد برخی مشکلات برای زائران حج امسال گفت: وقتی کشوری می خواهد میزبان جمع زیادی از زائران کشورهای مختلف باشد باید نظر جمعی را در نیازها و برنامه ها در نظر بگیرد اما مشکل این است که عربستان بدون مشورت گرفتن از کشورهای دیگر در مورد حج تصمیم می گیرد.

وی با بیان این که اولویت بعثه مقام معظم رهبری اعزام زائران است و به همین خاطر امسال تعداد عوامل اجرایی در همه بخش ها کاهش یافت، گفت: زائران ثبت نام شده سالها در نوبت اعزام هستند و تلاش شده است با کاهش عوامل اجرایی زمینه اعزام زائران بیشتری فراهم گردد.

آخرین وضعیت از سرگیری «عمره مفرده»/ پاسخ منفی به درخواست عربستان

سرپرست حجاج ایرانی در پاسخ به پرسشی پیرامون تاثیر برقراری مجدد ارتباط ایران و عربستان در ارائه خدمات به زائران گفت: چشم انداز این ارتباط مثبت و انتظار این است که برخورد عربستانی ها بهتر از گذشته شود یا حداقل مثل گذشته رفتار کنند. این که بخواهند در برخی موارد عقب گرد داشته باشند اتفاق خوبی نیست. ارائه خدمات بهتر از سوی عربستان در جای خود خوب است چرا که همه کشورها راضی می شوند.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت به اقدامات انجام شده برای برقراری مجدد عمره اشاره کرد و گفت: مکاتبات با شورای امنیت ملی صورت گرفته است و منتظر اعلام نظر مسئولان هستیم.

وی از درخواست عربستانی ها برای اعزام زائران عمره بلافاصله پس از پایان حج تمتع خبر داد و گفت: این درخواست آنها منطقی نیست چرا که هم ما نیاز به برنامه ریزی دقیق برای ارائه خدمات به زائران داریم و هم این که هتل های میزبان نیاز به آماده سازی دارند و باید برخی اقدامات بهداشتی از جمله سم پاشی در آنها صورت بگیرد.

حجت الاسلام والمسلمین نواب در پاسخ به این پرسش که رفتار با برخی زائران نشان می دهد که برقراری ارتباط دو کشور هم تاثیر مثبتی نداشته است، گفت: وقتی مسئولان رده بالای دو کشور تصمیم به برقراری ارتباط و تعامل مثبت گرفته اند نباید عده ای سلیقه ای رفتار کنند و رفتاری برخلاف سیاست کشورشان داشته باشند. آنهایی که با زائران رفتار خوبی ندارند بیشتر سلیقه خودشان را اعمال می کنند که باید تذکر داد.

آخرین وضعیت از سرگیری «عمره مفرده»/ پاسخ منفی به درخواست عربستان

سرپرست حجاج ایرانی با اشاره به شعار محوری حج امسال در حمایت از فلسطینیان مظلوم در سرزمین های اشغالی، «فلسطین» را مسئله تمام جهان اسلام عنوان کرد و گفت: حتی کشورهایی که با رژیم اشغالگر قدس رابطه برقرار کرده اند ،تاکید دارند که موضوع فلسطین را نباید فراموش کرد. این غده سرطانی که از سوی دشمنان اسلام در منطقه کاشته شده است باید از ریشه خشکانده شود.

وی حج را فرصتی ارزنده برای گفتگوی مسلمانان کشورهای مختلف با یکدیگر دانست و خاطرنشان کرد: کشور میزبان باید زمینه این گفتگو را فراهم کند چرا که این ارتباطات به سود جهان اسلام است و عربستان هم می تواند نقش محوری در این موضوع ایفا کند.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت به فراهم نکردن شرایط برگزاری دعای کمیل از سوی میزبان در مدینه منوره اشاره کرد و گفت: انتظار ما این بود که عربستان شرایط را برای برگزاری دعای کمیل در کنار مسجدالنبی یا حتی پشت بام مسجد فراهم کند اما آنها همکاری نکردند.

حجت الاسلام والمسلمین سیدعبدالفتاح نواب کوتاه شدن زمان حج را منوط به فراهم کردن شرایط مناسب در پروازها و برداشتن برخی محدودیت ها از سوی کشور میزبان عنوان کرد و گفت: ما تلاش زیادی کردیم که بتوانیم هم زائر بیشتری بیاوریم و هم طول سفر را کوتاه کنیم اما قوانین کشور میزبان و عدم امکان استفاده ازهواپیماهای پهن پیکر بدلیل تحریم های ظالمانه، این اجازه را به ما نداد.

در ابتدای این نشست حجت الاسلام والمسلمین سید رمضان موسوی مقدم رئیس ستاد حج و زیارت صداوسیما گزارشی از تعداد عوامل اعزامی و تولیدات صورت گرفته در حج امسال را ارائه کرد و از حج به عنوان یک رسانه و بلندگوی رسا برای رساندن صدای مسلمانان به جهان یاد کرد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *