استفاده از یورو در معاملات بین‌المللی کاهش یافت

بلومبرگ این هفته با استناد به آمارهای سوئیفت نوشت، استفاده از یورو برای تسویه حساب‌های بین‌المللی در ماه گذشته به پایین‌ترین سطح خود در 3 سال گذشته رسیده است.

به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل فارس، بلومبرگ این هفته با استناد به آمارهای سوئیفت نوشت، استفاده از یورو برای تسویه حساب‌های بین‌المللی در ماه گذشته به پایین‌ترین سطح خود در 3 سال گذشته رسیده است.

آمار انجمن ارتباطات مالی بین بانکی در سراسر جهان نشان می‌دهد، نسبت تراکنش‌های فرامرزی مربوط به یورو از 32.64 درصد در ماه قبل به 31.74 درصد در آوریل کاهش یافته است.

در عین حال، پرداخت‌های با استفاده از دلار از 41.74 درصد در ماه مارس به 42.71 درصد در ماه آوریل افزایش یافته است.

از طرفی تراکنش‌های فرامرزی با یوآن چین نیز به بالاترین رسطح در 5 ماه گذشته رسیده است. استفاده از ین ژاپن در ماه آوریل به 3.51 درصد کاهش یافته که در ماه مارس برابر با 4.7 درصد بوده است.

با این حال، در راستای تلاش‌های چین برای بین‌المللی کردن ارز خود، استفاده از یوآن در تامین مالی تجارت بین‌الملل در حال افزایش است.

از آنجا که بسیاری از کشورها تلاش می‌کنند وابستگی به سیستم مالی غرب و به ویژه دلار آمریکا را کاهش دهند، پول رسمی چین نقش مهمی در تجارت بین‌الملل ایفا می‌کند.

روسیه و هم‌پیمانان این کشور، استفاده از ارزهای محلی را در تجارت دوجانبه افزایش داده‌اند و همچنین در بحبوحه تحریم‌های غرب علیه مسکو، برای ایجاد یک ارز ذخیره جدید تلاش می‌کنند.

پایان پیام/

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *