افزایش 1300 واحدی شاخص بورس تهران

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با افزایش 1303 واحد نسبت به روز قبل همراه شد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، بورس اوراق بهادار تهران بعد از رکوردشکنی روزهای گذشته، امروز در یک روند نوسانی قرار گرفت، بگونه‌ای که شاخص کل در پایان معاملات با افزایش 1300 واحد به رقم 2 میلیون و 480 هزار و 639 واحد رسید.

همچنین شاخص هموزن با افزایش 8 هزار و 435 واحد به رقم 824 هزار و 962 واحد رسید. ارزش روز بازار که ناشی از ارزش شرکت‌های 600‌گانه بورسی است، به بیش از 9 میلیون و 171 هزار میلیارد تومان رسید.

معامله‌گران امروز بیش از 22.2 میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب 1.2 میلیون نوبت معامله و به ارزش 15 هزار و 946 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

شاخص کل و شاخص قیمت امروز با معیار وزنی ـ ارزشی 0.5 درصد رشد کردند. این دو شاخص با معیار هموزن یک درصد افزایش یافتند. شاخص آزاد شناور 0.2 درصد رشد کرد، شاخص بازار اول بورس 0.19 درصد کاهش یافت و شاخص بازار دوم بورس 0.35 درصد رشد کرد.

امروز نمادهای پتروشیمی خلیج‌فارس، بانک پارسیان، کشتیرانی جمهوری اسلامی و همراه اول به ترتیب بیشترین اثر افزایشی در شاخص بورس را داشتند و نمادهای گل‌گهر، پتروشیمی پردیس و ملی‌مس به ترتیب بیشترین اثر کاهشی در شاخص بورس را از خود به جای گذاشتند.

در فرابورس ایران هم شاخص کل امروز با افزایش 191 واحد به رقم 31 هزار و 145 واحد رسید. ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران یک میلیون و 733 هزار میلیارد تومان شد.ارزش بازار پایه فرابورس هم به 493 هزار میلیارد تومان رسید.

معامله‌گران امروز بیش از 12.2 میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب 604 هزار فقره معامله و به ارزش 246 هزار میلیارد تومان داد و ستد کردند. البته لازم به یادآوری است مطابق روال دوشنبه‌ها امروز هم عملیات بازار باز در فرابورس بین شبکه بانکی انجام شد و در جریان آن 2.6 میلیارد سهام در قالب 334 هزار معامله و به ارزش 233 هزار میلیارد تومان داد و ستد کردند که صرفا ارقام آن در معاملات فرابورس درج می‌شود، وگرنه معامله سهام به میزان 7.5 میلیارد سهم در قالب 553 هزار معامله و به ارزش 6 هزار و 120 میلیارد تومان بوده و اوراق مالی اسلامی به میزان 44 میلیون ورقه در قالب 434 معامله و به ارزش 3 هزار و 942 میلیارد تومان بوده است.

امروز نمادهای مالی سپهرصادرات، فولاد هرمزگان، صبا تأمین و گلدیران به ترتیب بیشترین اثر افزایشی در شاخص فرابورس را داشتند و نمادهای آریاساسول، جهان فولاد سیرجان و پتروشیمی تندگویان به ترتیب بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را داشته‌اند.

به گزارش فارس، با توجه به رشد شاخص بورس در سال جاری فرصت مناسبی برای تأمین مالی شرکت‌های بورسی و فرابورسی از بازار سرمایه فراهم شده و شرکت‌ها می‌توانند با انتشار انواع اوراق و همچنین افزایش سهام شناور خود به تأمین مالی از بازار سرمایه بپردازند و این بازار به سکویی برای تأمین مالی شرکت‌ها تبدیل شود.

پایان پیام/

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *