ایکونومیست: بحران انرژی تلفات بیشتری از کرونا در اروپا داشته است

نشریه تحلیلی اقتصادی ایکونومیست با مدل‌های آماری برآورد کرد، تعداد افرادی که به علت بحران انرژی و زندگی در شرایط سرد، جان خود را در زمستان گذشته از دست دادند، بیشتر از افرادی بوده است که بر اثر کرونا جان باختند.

به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس، نشریه تحلیلی اقتصادی ایکونومیست طی گزارشی نوشت، به دنبال قطع صادرات گاز روسیه به اروپا، قیمت گاز افزایش یافت، هرچند قیمت‌ها اکنون در سراسر این قاره کاهش یافته، اما قیمت داخلی برق و گاز در مقایسه با دو سال گذشته به ترتیب 69 و 145 درصد افزایش یافته است.

قیمت بالای انرژی می‌تواند به قیمت جان انسان‌ها تمام شود. آنها (مقامات اروپایی) مردم را از گرم کردن مناسب خانه منصرف می‌کنند و زندگی در شرایط سرد، خطر مشکلات قلبی و تنفسی را افزایش می‌دهد.

نشریه ایکونومیست در ماه نوامبر پیش‌بینی کرده بود، برق گران‌قیمت، ممکن است در زمستانی که آب و هوای معتدل دارد، 22 تا 138 هزار کشته به جای بگذارد و به نظر می‌رسد که پیش‌بینی این نشریه درست از آب درآمده است.

ایکونومیست نوشت، برای ارزیابی میزان مرگ‌ومیر در زمستان گذشته در مقایسه با موارد قبلی، ما از معیار رایج مرگ‌ومیر استفاده کرده‌ایم: مرگ‌ومیر بیش از حد (مازاد). با مقایسه مرگ‌ومیرهای واقعی با تعداد مرگ‌ومیر‌هایی که در هفته‌های مشابه سال‌های 2015-2019 احتمال داشت رخ دهد، ما یافتیم که این مرگ‌ها در سراسر اروپا بیش از انتظار بوده است.

در 28 کشور اروپایی که مورد بررسی قرار گرفته‌اند، در فاصله نوامبر 2022 تا فوریه امسال 149 هزار نفر جان خود را از دست دادند که به معنای 7.8 درصد افزایش است.

به نوشته این گزارش، عوامل متعددی ممکن است دلیل این افزایش باشد. در میان کسانی که زمستان گذشته جان خود را از دست دادند، نزدیک به 60 هزار مرگ بر اثر ابتلا به کرونا ثبت شده‌اند. ابتلا به این بیماری احتمالا به طور مستقیم یا غیرمستقیم باعث افزایش مرگ‌ومیرها شده، اما بعید است دلیل تمام افزایش مرگ‌های زمستان گذشته باشد.

رقم رسمی مرگ‌ومیر ابتلا به کرونا در فاصله مارس 2020 تا سپتامبر 2022 حدود 79 درصد کل مرگ‌و میر مازاد 28 کشور مورد بررسی است. این رقم برای زمستان پیش از آن 40 درصد بوده است.

شرایط آب وهوایی نیز بر تعداد این مرگ‌ومیرها تاثیر گذاشته است. یک سرمای شدید در ماه دسامبر سبب افزایش مرگ‌ومیرها شد.کاهش یک سانتی‌گرادی متوسط دمای هوا در یک بازه سه‌هفته‌ای، افزایش 2.2 درصدی در کل مرگ‌ومیر را به دنبال داشته است.

با این حال، زمستان گذشته، معتدل‌تر از متوسط زمستان‌های سال‌های 19-2015 بوده، از اینرو سرما نمی‌تواند به تنهایی مسئول مرگ‌های اضافی باشد.

به نوشته ایکونومیست، به نظر می‌رسد که قیمت بالای انرژی تاثیر داشته است. نگاهی به کشورهای سراسر این قاره نشان می‌دهد، بیشترین مرگ‌و میر در کشورهایی بوده که معمولا بیشترین افزایش هزینه‌های سوخت را تجربه کرده‌اند. برای تفکیک هزینه‌های انرژی از بیماری کرونا و تغییرات دما، ما یک مدل آماری ساخته‌ایم. مدل ما جمعیت‌شناسی یک کشور یعنی تعداد مرگ‌و میر ناشی از کرونا نسبت به زمستان گذشته و گزارش بی‌سابقه کمتر اعلام کردن آن مرگ‌و میرها را در نظر می‌گیرد.

ما تخمین می‌زنیم که افزایش قیمت حدود 0.10 یورو در هر کیلووات ساعت (حدود 30 درصد متوسط قیمت برق در زمستان گذشته) با رشد حدود 2.2 درصدی مرگ‌ومیر هفتگی یک کشور ارتباط داشته است. اگر قیمت برق در زمستان گذشته مانند سال2020 بود، مدل ما انتظار داشت 68 هزار مورد مرگ کمتر در سراسر اروپا را اتفاق بیفتد یعنی کاهش حدود 3.6 درصدی.

اگر دولت‌ها در بازارهای انرژی مداخله نمی‌کردند، ممکن بود مرگ و میر در اروپا بیشتر شود.

پایان پیام/

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *