بانک مرکزی انگلیس: بریتانیایی‌ها مشکلات مالی خود را بپذیرند

یک اقتصاددان ارشد بانک مرکزی انگلستان گفت که انگلیسی‌ها باید کاهش قدرت خرید خود را در مواجهه با بحران تاریخی هزینه زندگی بپذیرند تا به تورم دامن نزنند.

به گزارش گروه اقتصاد بین الملل خبرگزاری فارس به نقل از رویترز، اقتصاددان ارشد بانک مرکزی انگلستان بر نیاز به حفظ محکم سیاست پولی این کشور در سایه تورم تاکید می‌کند.

«هیو بل » روز سه شنبه تاکید کرد که انگلیسی‌ها باید کاهش قدرت خرید خود را در مواجهه با بحران تاریخی هزینه زندگی بپذیرند تا به تورم دامن نزنند.

وی با بیان اینکه تورم، ناشی از شوک‌های خارج از بریتانیا از جمله اپیدمی ویروس کرونا و جنگ در اوکراین است، گفت: تلاش بریتانیایی‌ها برای حفظ استاندارد زندگی خود به این تورم دامن زده است، زیرا وقتی شرکت‌ها قیمت‌هایشان را بالا می‌برند، کارمندان هم خواهان افزایش حقوق خود هستند.

به گفته بل، به نحوی در بریتانیا، مردم باید بپذیرند که وضعیت آنها بدتر شده است و از تلاش برای حفظ قدرت خرید واقعی خود دست بردارند. این بی میلی برای پذیرش اینکه ما در وضعیت بدتری قرار داریم (…) باعث ایجاد تورم می‌شود.

این اقتصاد دان انگلیسی همچنین تاکید کرد که سیاست پولی در بریتانیا باید به اندازه کافی محکم بماند تا تورم را مهار کند، اگرچه نرخ‌های بسیار بالا می‌تواند آسیب قابل توجهی به اقتصاد وارد کند.

این اظهارات در اوج بحران هزینه زندگی و با باقی ماندن تورم بالای ۱۰ درصد است.

بانک مرکزی انگلیس از اواخر سال ۲۰۲۱ تاکنون ۱۱ بار متوالی نرخ بهره را افزایش داده است تا بتواند قیمت های مصرف کننده را کنترل کند.

پوند انگلیس در روز سه شنبه ۰.۷۴ درصد از ارزش خود را در برابر دلار از دست داد و در به ۱.۲۳۹۵ رسید.

گاردین هم روز دوشنبه نوشت که نرخ سالانه خرید هفتگی اقلام اساسی، از نان و شیر و پنیر گرفته تا شکر و چای، با بیشترین سرعت از سال ۱۹۷۷ میلادی در حال افزایش است.

تازه‌ترین داده‌های قیمت اقلام خوراکی انگلیس نشان داد که تورم خواروبارفروشی‌های انگلیس در ماه آوریل جاری کاهش یافته، اما نزدیک به بالاترین حد خود باقی مانده است و از همین رو خیلی از خانواده‌ها که با بحران هزینه‌های زندگی دست‌وپنجه نرم می‌کنند، همچنان از اوضاع ناراضی هستند، زیرا همه درآمد خود را صرف خرید مواد غذایی و سایر ضروریات اولیه می‌کنند.

پایان پیام/

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *