تاثیر آمارهای اقتصادی چین بر قیمت نفت/ نفت ارزان شد

با انتشار آمارهای اقتصادی ضعیف از سوی چین و انتظار برای افزایش نرخ بهره آمریکا که بر بازار تاثیر گذاشته است، قیمت نفت در مبادلات آسیایی امروز کاهش یافت.

به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل فارس به نقل از رویترز، با انتشار آمارهای اقتصادی ضعیف از سوی چین و انتظار برای افزایش نرخ بهره آمریکا که بر بازار تاثیر گذاشته است، قیمت نفت در مبادلات آسیایی امروز کاهش یافت.

هر بشکه نفت برنت با 10 سنت کاهش 79.21 دلار و هر بشکه نفت خام آمریکا با 11 سنت کاهش 75.55 دلار معامله شد.

هر دو شاخص نفتی در معاملات دیروز یک درصد از ارزش خود را از دست دادند.

تینا تنگ، تحلیلگر بازارهای سی‌ان‌سی گفت: «امیدوارکننده نبودن بهبود اقتصادی چین و سایه آن بر چشم‌انداز مصرف سوخت، فشار کاهشی بر قیمت نفت وارد کرده است.»

آمارهای رسمی روز یک شنبه نشان داد، فعالیت‌های تولیدی در چین به طرز غیرمنتظره‌ای در ماه آوریل کاهش یافته است که نخستین کاهش از ماه دسامبر به شمار می‌رود.

انتظار می‌رفت که بهبود صنعتی و اقتصادی چین پس ازهمه‌گیری کرونا، در سال جاری میلادی باعث افزایش تقاضا شود.

تحلیلگران در یادداشت تحقیقاتی ANZ گفتند، باوجود آمارهای ضعیف تولیدی در چین، نشانه‌های مثبتی از بهبود اقتصادی بر اساس مخارج پنج روزه تعطیلات روز کارگر در بزرگ‌ترین واردکننده نفت جهان وجود دارد.

در عن حال، یک نظرسنجی در روز دوشنبه نشان داد که ذخایر نفت خام آمریکا برای سومین هفته متوالی کاهش خواهد یافت و مقداری قیمت‌ها بالا خواهد رفت.

با این حال، انتظار می‌رود که بانک مرکزی آمریکا که در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه نشست دارد، نرخ بهره را 0.25 درصد دیگر افزایش دهد. افزایش نرخ بهره توسط بانک‌های مرکزی برای مقابله با رشد تورم، می‌تواند با کند کردن رشد اقتصادی و کاهش تقاضای انرژی بر نفت تأثیر بگذارد.

نگرانی در مورد بخش بانکداری در آمریکا نیز بر قیمت نفت در هفته‌های اخیر تاثیر گذاشته است چراکه سومین بانک آمریکا در 2 ماه گذشته ورشکسته شد. رگولاتور آمریکایی بانک فرست ریپابلیک را توقیف کرد تا در توافقی به بانک جی پی مورگان فروخته شود.

پایان پیام/

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *