تاکید بر همکاری مشترک در نشست وزیران اقتصاد کشورهای عربی در جده

وزیران اقتصاد کشورهای عربی با استقبال از بازگشت سوریه به اتحادیه عرب، بر همکاری مشترک عربی برای دستیابی به توسعه پایدار تاکید کردند.

به گزارش گروه اقتصاد بین الملل خبرگزاری فارس به نقل از سانا، «محمد سامر الخلیل»، وزیر اقتصاد و تجارت خارجی سوریه امروز دوشنبه در نشست شورای اقتصادی و اجتماعی اتحادیه کشورهای عربی در سطح وزیران در شهر جده خواستار سرمایه‌گذاری در سوریه با توجه به وجود فرصت‌های امیدوارکننده و قوانین جدید برای جذب سرمایه شد.

وی تاکید کرد: سوریه آماده است تا راه‌های توسعه مشترک دوجانبه و چندجانبه را به گونه‌ای که به نفع ملت‌های عربی ما باشد، مورد بحث و بررسی قرار دهد.

الخلیل گفت که با توجه به شرایط استثنایی ناشی از تغییرات بین‌المللی که جهان از جمله کشورهای عربی از آن عبور می‌کند، موضوع دستیابی به امنیت غذایی به یک نیاز اساسی و فوری تبدیل شده است که مستلزم تقویت اقدامات مشترک اعراب در این زمینه است.

نشست تدارکاتی مقامات ارشد شورای اقتصادی و اجتماعی کشورهای عضو اتحادیه عرب هم دیروز یکشنبه برگزار شده بود.

شورای اقتصادی و اجتماعی عرب در حال بحث در مورد راه‌هایی برای تقویت همکاری مشترک اعراب برای دستیابی به توسعه پایدار و سایر موضوعات اجتماعی و اقتصادی مورد توجه کشورهای عربی است.

محمد الجدعان، وزیر دارایی عربستان نیز در این نشست با استقبال از بازگشت سوریه به اتحادیه عرب گفت: ما مشتاقانه منتظر کار مشترک به نفع ملت‌های خود هستیم.

الجدعان افزود: ما مشتاق حمایت از روند اقدام مشترک عرب و اجرای تصمیماتی هستیم که در اجلاس صادر خواهد شد و این تصمیمات بر کشورها و مردم ما منعکس خواهد شد.

عبدالله بن طوق المری، وزیر اقتصاد امارات نیز به نوبه خود گفت: ما بر حمایت کامل خود از تلاش‌های اقدام مشترک عربی برای توسعه همکاری در زمینه‌های مختلف اقتصادی و اجتماعی تاکید می‌کنیم و مشتاقانه منتظر دستیابی به یک جهش کوانتومی در آن هستیم.

در همین رابطه خالد العسیلی، وزیر اقتصاد دولت تشکیلات خودگردان فلسطین با استقبال از بازگشت سوریه به اتحادیه عرب گفت: ما از کشورهای اتحادیه عرب می‌خواهیم به حمایت از مردم فلسطین که به سرزمین خود و حقوق ملی مشروع خود پایبند هستند ادامه دهند.

بر اساس بیانیه اتحادیه عرب، شورای اقتصادی و اجتماعی عرب در حال بررسی راه های تقویت اقدامات مشترک عرب برای دستیابی به توسعه پایدار و سایر موضوعات اجتماعی و اقتصادی مورد توجه کشورهای عربی است.

هیئت سوری علاوه بر وزیر اقتصاد، رانیا احمد معاون وزیر اقتصاد در امور بین الملل، سفیر دکتر ریاض عباس، مدیر اداره امور عربی در وزارت امور خارجه، مدیر روابط بین الملل، دکتر انس البقاعی و از دفتر وزیر امور خارجه، احسان رمان را نیز شامل می‌شود.

پایان پیام/

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *