جزئیات احداث نیروگاه بادی 50 مگاواتی میل نادر/ اَبَرپروژه شرق کشور به بهره‌برداری می‌رسد

مدیر عامل شرکت تولید انرژی‌های تجدید پذیر مپنا، گفت: کلیه تجهیزات به‌کار رفته در نیروگاه بادی میل نادر با 80درصد تجهیزات ساخت داخلی توسط مهندسان و متخصصان ایرانی تولید شد.

یاور عنانی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، با اشاره به بهره‌برداری از پروژه بزرگ نیروگاه بادی میل نادر در کریدور بادی واقع در شرق کشور اظهار داشت: این نیروگاه بادی به ظرفیت ۵۰ مگاوات شامل ۲۰ واحد توربین بادی ۲.۵ مگاواتی است که در شمال غرب شهر زابل در استان سیستان و بلوچستان واقع شده است.

مدیرعامل شرکت تولید انرژی‌های تجدید پذیر مپنا گفت: کلیه تجهیزات به‌کار رفته در نیروگاه بادی میل نادر با درصد ساخت داخل بالای ۸۰ درصد در کارخانجات مپنا و توسط مهندسان و متخصصان ایرانی تولید شده است و در تأمین مالی این پروژه نیز هیچ گونه تسهیلاتی از صندوق توسعه ملی اخذ نشده و منابع مالی آن توسط بخش خصوصی تأمین شده است.

وی افزود: میانگین سرعت باد در منطقه میل نادر حدود 10 متر بر ثانیه است و با توجه به وضعیت مناسب بادی این منطقه، ضریب ظرفیت مزرعه بادی حدود 50 درصد خواهد بود که موجب تولید حدود 219 هزار مگاوات-ساعت انرژی الکتریکی در سال می‌شود.

عنانی ادامه داد: این میزان انرژی پاک موجب اجتناب از انتشار حدود 140 تن دی اکسید کربن در سال خواهد شد.

مدیرعامل شرکت تولید انرژی‌های تجدید پذیر مپنا در بیان اینکه سرعت باد بالا و توربولانس مناسب در کنار توپوگرافی مساعد از ویژگی‌های منطقه میل نادر است، گفت: توربین‌هایی که در این منطقه به کار برده شده برای سرعت‌های باد بالا مناسب هستند و برای کارکرد در دماهای بالای محیط و شرایط گردو غبار تجهیز شده و یا می‌شوند.

*جزئیات بومی‌سازی توربین بادی در ایران

وی در پاسخ به اینکه ساخت تجهیزات تجدیدپذیر وضعیت گروه مپنا به چه صورت می باشد؟ گفت: ساخت توربین بادی 2.5 مگاواتی یکی از فناوری‌های مورد استفاده ماست و پیشینه انتقال دانش فنی ساخت توربین باد 2.5 مگاواتی به سالهای 92 تا 94 باز می‌گردد.

عنانی گفت: در حال حاضر گروه مپنا توربین‌های 2.5 مگاواتی کلاس بادی 2 و 1 را در سبد محصولات خود دارد و در مزرعه میل‌نادر بیش از 80 درصد از تجهیزات به کار رفته در آن ساخت داخل بوده است.

این مقام مسئول در مپنا تاکید کرد: در این توربین‌ها برای اولین بار در سایت میل نادر از کانورتر بومی سازی شده ساخت گروه مپنا استفاده شده است.

مدیرعامل شرکت تولید انرژی‌های تجدید پذیر مپنا در بیان ساخت توربین بادی 4.5 مگاواتی گفت: با توجه به میزان بالای انرژی بادی در دسترس کشورمان، طراحی و ساخت توربین بادی 4.5 مگاواتی در گروه مپنا در دستور کار قرار گرفته است که برای مناطق با سرعت باد بالاتر قابل استفاده هستند.

وی ادامه داد: این توربین‌های بادی می‌تواند به رشد سریع تولید انرژی پاک در کشور کمک شایانی بکند و پیش بینی می‌شود، این توربین در سال آتی به مرحله استفاده در سایت برسد.

عنانی در تشریح روند ساخت توربین بادی 2 مگاواتی گفت: در راستای تجاری سازی فناوری‌های تجدیدپذیر، پروژه مشترکی بین پژوهشگاه نیرو به عنوان طراح توربین باد 2 مگاواتی و گروه مپنا به عنوان سازنده آن تعریف شد که در حال حاضر و پس از ساخت این توربین، نصب و اجرای آن در شرف انجام است.

*پنل خورشیدی در کشور تولید می‌شود

عنانی به مسئله تولید پنل خورشیدی نیز پرداخت و گفت: گروه مپنا در حال حاضر خط تولیدی با ظرفیت نامی سالانه حدود 40 مگاوات و قابل ارتقاء تا چند برابر این مقدار، دارد.

مدیرعامل شرکت تولید انرژی‌های تجدید پذیر مپنا گفت: سلول‌های خورشیدی گروه مپنا دارای راندمان بالا و در ظرفیت های مختلف تا Wp 540 است. همچنین اینورترهای مربوط به سیستم های خورشیدی در مپنا بومی‌سازی شده که در دامنه ظرفیت وسیع تا ظرفیت 2 مگاوات قابلیت تولید را دارد.

پایان پیام/

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *