جزئیات واگذاری سهام ایران‌خودرو و سایپا/ تورم تولیدکننده پارسال کاهش یافت

وزیر صمت گفت: تابستان ۱۴۰۰ تورم تولیدکنندگان بخش معدن ۱۱۶ درصد بود که این عدد در پاییز ۱۴۰۱ به ۲۵ درصد کاهش یافت، در مورد بخش صنعت ساخت نیز تورم تولیدکننده در سال ۱۴۰۰ در مجموع ۸۰ درصد بود که این رقم در پاییز ۱۴۰۱ به ۳۴ درصد کاهش یافت.

‌به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، سیدرضا فاطمی امین امروز در حاشیه مراسم بزرگترین رویداد مشاوره کسب و کار ویژه صاحبان کسب و کار، کارآفرینان و استارتاپ‌ها در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در تابستان ۱۴۰۰ تورم تولیدکنندگان بخش معدن ۱۱۶ درصد بوده است که این عدد در پاییز ۱۴۰۱ به ۲۵ درصد کاهش یافت، در مورد بخش صنعت ساخت نیز تورم تولیدکننده در سال ۱۴۰۰ در مجموع ۸۰ درصد بود که این رقم در پاییز ۱۴۰۱ به ۳۴ درصد کاهش یافت.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه ارقام برای تورم بخش تولید زیاد است، اظهار داشت: چند کار را برای کاهش تورم تولیدکننده آغاز کردیم که یکی از این اقدامات ارائه خدمات کسب و کار است. بر این اساس تلاش شد تامین مواد اولیه واحدهای کوچک و متوسط انجام شود. واحدهای بزرگ، حمایت‌های مالی دارند و می‌توانند مواد اولیه را پیش‌خرید کنند و تداوم تولید را حفظ کنند، اما واحدهای کوچک ممکن است هم به لحاظ دسترسی و هم به لحاظ تأمین دچار مشکل شوند.

وی افزود: یکی از خدمات کسب‌وکارها که امروز پنج مجوز برای آن صادر شد، همین خدمات تامین مواد اولیه برای واحدهای کوچک و به ویژه واحدهای کوچک و متوسط بود که امیدواریم این مجوزها به 200 مجوز افزایش یابد.

فاطمی امین درباره حمایت از کسب‌وکارها در فضای مجازی گفت: همان‌طور که از محصولات ایرانی حمایت می‌شود، باید از محصولات ایرانی در فضای مجازی نیز حمایت شود، پیشنهاد ما این است که کسب و کارهای ایرانی در بستر و بن‌سازه‌های ایرانی در فضای مجازی خودشان را توسعه دهند تا بدین وسیله هم از محصول ایرانی حمایت شود و هم بتوانیم در حوزه حاکمیت فضای مجازی، استقلال داشته باشیم.

وزیر صمت در پاسخ به این سوال که برای حمایت از کسب‌وکارها در بحث تامین مالی چه اقدامی صورت گرفته است؟ گفت: مشکلات مالی و سرمایه در گردش گاهی اوقات نمود و عارضه است. یعنی همیشه علت نیست، به عبارتی کسب‌وکار در جاهایی مشکل داشته و نتیجه را در سرمایه در گردش نشان می‌دهد. لذا اگر بتوانیم تامین مواد اولیه را بهبود دهیم و پایداری تامین را حفظ کنیم، دیگر نیاز نیست که کل منابع را برای تامین مواد اولیه هزینه کرد و آن را انبار کرد، لذا اگر این کار را توسعه دهیم، یک بخشی از مسائل تامین مالی حل و فصل می‌شود.

وی اضافه کرد: نکته بعدی اینکه باید تحول در نظام بانکی رخ دهد، لذا یک کاری را از سال گذشته با بانک مرکزی آغاز کرده‌ایم با عنوان تامین مالی زنجیره بخشی که بانک مرکزی سامانه ویژه این کار را به نام سامانه آزرم طراحی کرده است.

وزیر صمت اظهار داشت: بنابراین با کمک این سامانه درواقع پرداخت تسهیلات مبتنی بر صورت‌حساب سامانه جامع تجارت و تأمین مالی زنجیره‌ای خواهد بود.

فاطمی امین افزود: بانک مرکزی این سیستم را به صورت آزمایشی آغاز کرده و به زودی راه‌اندازی می‌کند و در صورت راه‌اندازی سامانه مذکور، بسیاری از مشکلات در زمینه تامین مالی واحدها حل خواهد شد.

وی در خصوص واگذاری سهم تودلی خودروسازان تصریح کرد: در تابستان سال گذشته آگهی فروش ایران‌خودرو و سایپا در روزنامه منتشر شد که یک خریدار برای سهام سایپا و دو خریدار برای سهام ایران‌خودرو اعلام آمادگی کرد که هر سه این خریداران درواقع یکی بودند، بنابراین عملاً یک نفر متقاضی خرید سهام دو شرکت خودروساز بود و لذا امکان برگزاری مزایده برای یک نفر وجود نداشت و این کار صورت نگرفت.

وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: اما امسال با توجه به اینکه سال گذشته رشد خوبی خودروسازان در تولید داشتند و شیب زیان آنها کاهش یافته است، تصور ما این است که در صورت فراخوان برای عرضه سهام خودروسازان مشتریان بیشتری اعلام آمادگی کنند.

پایان پیام/

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *