رئیس سازمان بازرسی: اساسنامه صندوق توسعه ملی باید تغییر کند‌

رئیس سازمان بازرسی کل کشور با بیان اینکه 16 میلیارد از منابع صندوق توسعه ملی به خاطر کاهش ارزش ارزها در مقابل دلار و همچنین تبدیل آن به ریال، آب شده است،‌ گفت: باید اساسنامه صندوق توسعه ملی تغییر پیدا کند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، ذبیح‌الله خدائیان رئیس سازمان بازرسی کل کشور امروز در همایش صندوق توسعه ملی با بیان اینکه نگاه دولت‌ها و مجلس به صندوق توسعه ملی به عنوان یک نگاه خزانه دوم بوده است،‌ اظهار داشت: باید اساسنامه صندوق توسعه ملی تغییر پیدا کند و صندوق توسعه ملی از تبدیل شدن به بانک که فقط تسهیلات می‌دهد خارج شده و بتواند در سرمایه‌گذاری‌های مولد و درازمدت مشارکت کند.

وی اظهار داشت:‌ 200 مورد از تسهیلاتی که از صندوق توسعه ملی پرداخت شده است تاکنون 400 بار امهال گرفته و در برخی از موارد تسهیلات 7 تا 8 برابر مهلت گرفته‌اند چون بانک‌ها احساس می‌کنند منابع از خودشان نیست بعضا دنبال این هستند که منابع پرداخت نشود وگرنه چرا طرحی که قرار بوده 8 ساله بازپرداخت شود 12 و یا 14 ساله می‌شود.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور گفت:‌ منابع صندوق توسعه ملی که به خاطر مصوبات مختلف تبدیل به ریال شده از این محل به خاطر نوسانات قیمت آب شده و 8 میلیارد دلار از منابع صندوق از بین رفته است، همچنین در صندوق توسعه ملی 8 نوع ارز در 8 حساب صندوق در بانک مرکزی موجود است که برخی از این ارزها در مقابل دلار مرتب کاهش ارزش پیدا می‌کنند و 8 میلیارد دیگر نیز از این محل زیان به صندوق توسعه ملی وارد شده است.

خدائیان با بیان اینکه 9 عضو از 11 عضو هیأت امنای صندوق توسعه ملی دارای حق رأی هستند، افزود:‌ از این تعداد 6 نفر دولتی هستند و دبیرخانه صندوق توسعه ملی هم در سازمان برنامه و بودجه قرار دارد در جایی که همه فکر و ذکرشان تأمین بودجه کشور است و رئیس هیأت امنای صندوق هم رئیس‌جمهور است. به خاطر این تصمیماتی گرفته می‌شود که منابع صندوق توسعه ملی برگشت پیدا نمی‌کند.

وی گفت: همه مطالبات صندوق توسعه ملی از دولت تا پایان سال 99 مهلت گرفته‌اند که تا نیمه 1401 بدون وجه التزام امهال بگیرند. همچنین با تصمیمات متعدد تسهیلاتی از صندوق توسعه ملی با نرخ صفر و بازپرداخت 12 ساله به دولت پرداخت می‌شود که این تصمیمات باعث عدم نفع صندوق می‌شود.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور گفت: در مجلس هم در هر قانون بودجه معمولا گفته می‌شود 10 تا 15 درصد از منابع صندوق توسعه ملی تبدیل به ریال شود که تا کنون 9 میلیارد دلار تبدیل به ریال شده و به خاطر این مسأله آن 9 میلیارد دلار تبدیل به یک میلیارد دلار شده است.

خدائیان اظهار داشت:‌ بانک مرکزی به حساب‌های ریالی صندوق توسعه ملی سودی پرداخت نمی‌کند؛ همچنین بانک‌ها چون طرح توجیه فنی و اقتصادی طرح‌های متقاضی تسهیلات از صندوق توسعه ملی را بررسی می‌کنند خود صندوق توسعه ملی در این زمینه هیچ نظارتی ندارد، یعنی به طرح‌هایی وام می‌دهد که توجیه اقتصادی آن را بررسی نکرده و بعد از اعطای تسهیلات هم هیچ نظارتی بر آن طرح‌ها ندارد.

وی گفت: باید اساسنامه صندوق توسعه ملی اصلاح شود و به صندوق توسعه ملی به دیده یک بانک نگاه نشود و صندوق بتواند در درازمدت سرمایه‌گذاری‌های مولد داشته باشد که هم به نفع صندوق و هم به نفع مردم باشد.

پایان پیام/

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *