عراق: سالانه 6 میلیون دلار برای واردات گاز هزینه می‌کنیم

وزارت برق عراق اعلام کرد که سالانه 6 میلیون دلار برای واردات گاز از ایران و منطقه کردستان عراق هزینه می‌کند.

به گزارش گروه اقتصاد بین الملل خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری دولتی عراق (واع)، وزارت برق عراق روز سه‌شنبه میزان هزینه‌های سالانه واردات گاز این کشور را اعلام کرد.

«احمد موسی» سخنگوی وزارت برق عراق در گفت‌وگو با خبرگزاری دولتی عراق گفت که میزان هزینه‌های واردات گاز سالانه حدود 6 میلیون دلار است.

وی با اشاره به اینکه وزارتخانه برق عراق دارای خطوط تامین کننده گاز چه از طریق منطقه کردستان عراق و چه از طرف جمهوری اسلامی ایران است، گفت که عراق سالانه قریب به هشت تریلیون دینار برای واردات گاز هزینه می‌کند و واردات این گاز در فواصل زمانی متناسب با نیاز سیستم افزایش و کاهش می‌یابد.

موسی در عین حال تاکید کرد که عراق پس از تصویب طرح سوخت که نیازمند احیای میادین گازی و وجود مقدار کافی سوخت برای بهره برداری از نیروگاه های این کشور است، واردات گاز را متوقف خواهد کرد.

این مقام عراقی گفت: وزارت نفت عراق بر اساس بخشنامه‌های دولت برای تکمیل طرح سوخت در حال بهره‌برداری و سرمایه‌گذاری در میادین گازی است و به این ترتیب نیاز به واردات گاز برطرف می‌شود.

سخنگوی وزارت برق عراق افزود که این وزارتخانه نیازمند بودجه برای پرداخت معوقات گاز وارداتی و همچنین عوارض خرید انرژی از سرمایه گذاران طبق قراردادهای دولتی و همچنین انجام اعمال مربوط به مراقبت و نگهداری دوره ای از واحدهای تولیدی، شبکه ها، خطوط، انتقال و توزیع انرژی است.

عراق برای تولید برق در نیروگاه‌های خود به گاز ایران نیاز دارد.

وزارت برق عراق پیش‌تر اعلام کرده بود که این کشور تا 10 سال آتی به گاز ایران نیاز دارد. عراق در تأمین برق با مشکل زیادی روبروست و جریان برق در بسیاری از شهرهای عراق به‌ویژه در تابستان که دمای هوا به 50 درجه می‌رسد به‌صورت شبه‌دائمی قطع می‌شود.

پایان پیام/

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *