فارس من| امکان تغییر خودرو برای نوبت‌های سال 1403 از امروز فراهم است

با توجه به درخواست متقاضیان خرید خودرو در طرح یکپارچه که نوبت تحویل خودرو آنها به سال 1403 موکول شده است، از امروز 5 اردیبهشت به مدت 5 روز این امکان برای این افراد فراهم شده است تا نسبت به تغییر نوع خودروی انتخابی، اقدام و خودرویی را انتخاب کنند که نوبت تحویل آن امسال باشد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، کاربران سامانه «فارس من» با ثبت پویشی با عنوان «انتقاد به تحویل خودروهای ثبت نامی امسال در سال 1403» عنوان کردند که با توجه به اطلاعیه‌های پیش ثبت‌نام «طرح یکپارچه عرضه خودرو»، تحویل خودرو حداکثر 6 ماهه تعیین شده بود اما پس از اعلام نوبت بندی، موعد در برخی محصولات نظیر محصولات گروه سایپا، مدیران و کرمان و غیره، تحویل فوری به تمام متقاضیان انجام می‌شود و ظرفیت بالایی برای عرضه در دوره های آتی وجود دارد.

* ظرفیت ‌‌تارا و رانا در سال ۱۴۰۲ خالی مانده است‌

بنابراین گزارش وزارت صمت پیش از این در‌ اطلاعیه‌ای اعلام کرد‌ در خصوص محصولات شرکت ایران‌خودرو، قریب به ۷۸۰ هزار نفر متقاضی این محصولات بودند که با توجه به برنامه ۹۰۰ هزارتایی امسال شرکت ایران‌خودرو و تعهدات آن شرکت، امکان پوشش تقاضای همه متقاضیان خودرو وجود دارد، اما استقبال عمده متقاضیان در سه گروه محصول موجب شد که موعد تحویل برخی از متقاضیان به سال ۱۴۰۳ انتقال یابد.

این در حالی است که ظرفیت برخی از محصولات نظیر تارا و رانا در سال ۱۴۰۲ خالی مانده است و در خصوص برخی خودروسازان دیگر، حتی ظرفیت فصل بهار ۱۴۰۲ برای برخی از محصولات تکمیل نشده است.

روابط عمومی وزارت صمت اعلام کرد که بنابراین اجرای طرح سامانه یکپارچه تخصیص این امکان را می‌دهد تا تغییر محصول از محصولات پر تقاضا که موعد تحویل شان در سال ۱۴۰۳ است به محصولات دیگر فراهم آید.

نکته دیگر در خصوص اعلام زمان‌بندی این است که موعد تحویل اعلام شده نشانگر حداکثر موعد تحویل است که با توجه به ضریب اطمینان در نظر گرفته شده بر اساس برنامه تولید، امکان تحویل زودتر از آن و یا عرضه محصولات بیشتر از برنامه تولید ارائه شده در طی سال برای محصولات ایران‌خودرو نیز وجود دارد.

بنابراین در راستای حل این مساله وزات صمت فرصتی را از امروز 5 اردیبهشت در اختیار متقاضیان قرار داده است تا با مراجعه به سامانه یکپارچه عرضه خودرو (esalecar.ir) خودروی انتخابی خود که زمان تحویل آن به سال 1403 موکول شده را تغییر دهند و خودرویی را انتخاب کنند که امکان تحویل آن در سال جاری برای خودروساز وجود داشته باشد.

* شرایط تغییر خودرو‌ برای نوبت‌های‌ 1403‌

‌امید قالیباف در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس بیان داشت: سامانه یکپارچه عرضه خودرو از امروز به مدت 5 روز باز خواهد بود تا متقاضیان خرید خودرو در طرح یکپارچه بتوانند نسبت به تغییر نوع خودرو انتخابی خود اقدام کنند.

سخنگوی وزارت صمت با بیان اینکه سامانه یکپارچه عرضه خودرو برای دو گروه از متقاضیان که خواستار تغییر نوع خودروی خود هستند باز می‌شود، گفت: دسته اول آن افرادی هستند که در مرحله اول عرضه خودرو از طریق سامانه یکپارچه نوبت تحویل خودرو آنها به سال آینده و به عبارتی 1403 موکول شده است.

وی اظهار داشت: همانطور که قبلا نیز اعلام شد برخی از متقاضیان خرید خودرو از طریق طرح یکپارچه که متقاضی محصولات پرتقاضای ایران خودرو بوده‌اند، نوبت تحویل خودرو آنها با سال 1403 موکول شده است، بنابراین برای این افراد این امکان فراهم شده است تا با مراجعه به سامانه یکپارچه عرضه خودرو که از فردا باز می‌شود، نسبت به تغییر نوع خودروی خود اقدام کنند و خودرویی دیگری انتخاب کنند تا زمان تحویل خودروی جدید آنها در سال 1402 قرار گیرد.

قالیباف افزود: این افراد در سامانه یکپارچه؛ حق انتخاب فقط پنج اولویت خودرویی را دارند لذا می‌توانند یک و حداکثر 5 خودرو را به عنوان جایگزین خودرو پرتقاضای قبلی خود انتخاب کنند. نکته قابل توجه اینکه اگر این افراد تمام 5 اولویت جایگزین را انتخاب کنند قطعا نوبت تحویل خودرو آنها 1402 خواهد شد اما اگر فردی هیچ کدام از این 5 اولویت جایگزین را انتخاب نکند همان نوبت 1403 که به وی داده شده ملاک عمل خواهد بود و اگر هم متقاضی تعداد اولویت کمتری را انتخاب کند شانس‌ تحویل خودروی وی در سال 1402 کمتر می‌شود.

* امکان انصراف و ثبت‌نام مجدد متقاضیان خرید در مرحله دوم طرح یکپارچه عرضه خودرو

وی در پاسخ به این سوال که آیا امکان تغییر نوع خودرو برای سایر متقاضیان که زمان تحویل خودروی آنها سال جاری اعلام شده فراهم است، گفت: در مورد سایر متقاضیان که نوبت تحویل خودرو آنها سال جاری است اما به هر دلیلی خواهان تغییر نوع خودرو هستند این امکان فراهم شده تا این افراد با مراجعه به سامانه یکپارچه خودرو از خرید انصراف دهند و سپس در دور دوم عرضه خودرو از طریق طرح یکپارچه که از روز 16 اردیبهشت آغاز می شود شرکت کنند. اما هیچ تضمینی وجود ندارد که نوبت تحویل خودرو آنها زودتر از آنچه که الان هست، تعیین شود.

وی گفت: در این دوره‌ی ‌عرضه خودرو در طرح یکپارچه، بیش از 30 هزار تقاضا برای خودروهای سایپا وجود داشت‌ در حالی که تولید این خودروساز امسال 800 هزار دستگاه خواهد بود، براین اساس اگر متقاضیان خرید خودرو در دور دوم طرح یکپارچه، خودروهای سایپا را انتخاب کنند نوبت تحویل خودرو این افراد قطعا در سال 1402 خواهد بود.

پایان پیام/

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *