فارس من| بانک‌ها به وام اربعین هم چشم طمع دارند

مخاطبان فارس من چندین پویش را درباره وام اربعین به ثبت رسانده و نسبت به سود این وام و شرایط بازپرداختش اعتراض کرده‌اند.

خبرگزاری فارس؛ فارس من: مخاطبان فارس من چندین پویش را درباره وام اربعین به ثبت رسانده‌اند. سردبیر یکی از پویش‌ها کمک به تسهیل سفر اربعین را از سفارش بزرگان می‌داند و در گفت و گو با فارس می‌گوید: «متاسفانه با شرایطی که در وام اربعین قرار داده‌اند انگار هدفشان راحت کردن کار زائر نیست. سود ۲۳درصد؛ سود بسیار بالایی برای مردم عادی است که به چنین وامی نیاز دارند. آن زائری که ماهی ۱ میلیون و ۷۸۰ هزار تومان بتواند قسط بدهد، نیازی به وام ده میلیون تومانی با بلوکه کردن ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان ندارد. هدف از این کار تسهیل سفر اربعین است یا سودآوری بانک؟ کدام یک از مردم عادی می‌تواند در شش ماه این پول را برگردانند؟»

«زائران اربعین حسینی» عنوان طرحی است که بانک ملی برای تسهیل سفر زائران اربعین گذاشته و برای دریافت این وام متقاضیان ابتدا باید حساب ویژه این طرح را نزد بانک ملی افتتاح کنند و پس از تودیع ۲میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تا زمان تصفیه تسهیلات و بدهی در این حساب، می‌توانند ۱۰ میلیون تومان وام بگیرند. دوره بازپرداخت این وام ۶ ماهه و نرخ سود این تسهیلات ۲۳ درصد است و به صورت مرابحه پرداخت می‌شود. برای دریافت این وام ارائه ضامن هم ضروری است.

سید محمد حسین حسینی زاده سردبیر پویش مشابه دیگری در این باره می‌گوید: «در اول تصویب این طرح شبهاتی در ذهن بنده آمد که این طرح در قالب ربا است و مشکل دارد اما بعد از استفتاء از مراجع متوجه شدم که مشکل شرعی ندارد و رفع شبهه شد.»

سخنگوی شورای فقهی بانک مرکزی در رابطه با ربا بودن و یا نبودن این وام گفته است: «این تسهیلات در قالب حقوقی مرابحه پرداخت می‌شود که جزو عقودی است که در بانکداری بدون ربا مورد تایید است و در فقه اسلامی نیز مورد تایید قرار گرفته. لذا اساسا شبهه قرض به شرط قرض و ربا وجود ندارد، چون عقد پایه مورد استفاده مرابحه است.»

حسینی سردبیر پویش می‌افزاید: «با وجود اینکه این وام رفع شبهه شده و ربا نیست اما بهتر است که در این حرکت فرهنگی و تربیتی، وام قرض الحسنه و با حداقل سود، یعنی ۴درصد پرداخت شود. حتی اگر کمتر هم بدهند ارزش دارد. ۲ ملیون و ۵۰۰ هزار تومان کسانی که در حسابشان برای وام بلوکه می‌شود برای بانک سود آوری می‌کند که این کار باعث نارضایتی زوار است.

شماهم اگر موافق این مطلب هستید می‌توانید در اینجا از پویش‌های مرتبط حمایت کنید. در صورتیکه تعداد حامیان به ۱۰۰۰ امضا کننده برسد پیگیری از مسئول مربوطه در دستور کار فارس‌من قرار می‌گیرد.

پایان پیام/

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *