قیمت نفت افزایش یافت

قیمت نفت در بازارهای جهانی به علت نگرانی در مورد کاهش عرضه در بازار افزایش یافت و هر بشکه نفت به 74.73 دلار رسید.

به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل فارس به نقل از رویترز، پس از اینکه احساس افزایش قیمت نفت حاکم در بازار ناشی از کاهش تولید اوپک پلاس و ازسرگیری خرید نفت برای پُر کردن ذخایر آمریکا بر نگرانی در مورد تقاضا برای سوخت در آمریکا و چین پیشی گرفت، قیمت نفت در معاملات بازارهای جهانی افزایش یافت.

هر بشکه نفت برنت با 56 سنت افزایش 74.73 دلار فروخته شد و هر بشکه نفت خام آمریکا با 58 سنت افزایش 70.62 دلار فروخته شد.

هر دو شاخص نفتی هفته گذشته به دنبال نگرانی مورد رکود در آمریکا در بحبوحه خطر نکول تاریخی این کشور در ابتدای ماه ژوئن، برای چهارمین هفته متوالی کاهش یافت که طولانی‌ترین زمان کاهش هفتگی از سپتامبر 2022 به شمار می‌رفت.

عرضه نفت خام در جهان در نیمه دوم سال احتمالا کم خواهد شد زیرا اوپک پلاس؛ گروهی متشکل از کشورهای صادرکننده نفت خام و هم‌پیمانانش، میزان تولید خود را از ابتدای ماه می بیشتر کاهش دادند.

این گروه از ماه آوریل اعلام کردند که میزان تولید خود را 1.16 میلیون بشکه در روز بیشتر کاهش خواهند داد و در مجموع میزان کاهش تولید گروه به 3.66 میلیون بشکه در روز خواهد رسید.

با این حال، حیان عبدالغنی، وزیر نفت عراق گفت که کشورش انتظار ندارد که اوپک پلاس میزان تولید خود را در نشست بعدی که قرار است در 4 ژوئن برگزار شود، بیشتر کاهش دهد.

در عین حال، منابع صنعتی امروز گفتند، باوجود درخواست بغداد برای ازسرگیری جریان نفت عراق به بندر جیهان ترکیه، این جریان نفت هنوز راه نیفتاده است و این می‌تواند بر روی کمبود نفت در جهان تاثیر بگذارد.

جنیفر گرانهولم، وزیر انرژی آمریکا روز پنجشنبه به قانونگذاران این کشور گفت، آمریکا می‌تواند پس از تکمیل فروش اجباری کنگره در ماه آینده، خرید مجدد نفت برای ذخایر استراتژیک نفت (SPR) را آغاز کند.

مقامات آگاه همچنین گفتند، رهبران کشورهای گروه هفت احتمالا در نشست 19 تا 21 ماه می، اقدامات جدیدی برای هدف قرار دادن کشورهای ثالثی که تحریم‌ها را دور می‌زنند، اعلام خواهند کرد.

پایان پیام/

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *