قیمت نفت در انتظار انتشار آمارهای اقتصادی چین

از آنجایی که سرمایه گذاران در انتظار انتشار اطلاعات اقتصادی برای یافتن نشانه هایی از بهبود تقاضا در این کشور به عنوان دومین مصرف‌کننده نفت در جهان هستند، قیمت نفت در معاملات امروز تغییر چندانی نداشت.

به گزارش گروه اقتصاد بین الملل فارس به نقل از رویترز، از آنجایی که سرمایه گذاران در انتظار انتشار اطلاعات اقتصادی برای یافتن نشانه هایی از بهبود تقاضا در این کشور به عنوان دومین مصرف‌کننده نفت در جهان هستند، قیمت نفت در معاملات امروز تغییر چندانی نداشت.

هر بشکه نفت برنت با 31 سنت کاهش 86 دلار فروخته شد و هر بشکه نفت خام آمریکا با 27 سنت کاهش 82.25 دلار معامله شد.

هر دو شاخص نفتی چهارمین هفته افزایشی خود را هفته گذشته ثبت کرد که طولانی ترین دوره افزایش قیمت نفت از نیمه سال 2022 به شمار می رود.

انتظار می رود، انتشار آمار تولید ناخالص داخلی چین برای سه ماهه نخست در این هفته، تاثیر مثبتی بر کالاهای اساسی داشته باشد به طوری که آژانس بین‌المللی انرژی پیش بینی کرده است که بیشتر رشد تقاضا در سال 2023 را به خود اختصاص می‌دهد، قرار است این آمار فردا بعدازظهر منتشر شود.

با این حال، این نهاد بین‌المللی در گزارش ماهانه خود هشدار داد، کاهش تولید اعلام شده توسط تولیدکنندگان اوپک پلاس خطر کمبود عرضه نفت در نیمه دوم سال را تشدید می‌کند و می‌تواند به مصرف کنندگان و بهبود اقتصاد جهانی آسیب برساند.

از دیگر عوامل کمبود عرضه در بازار، توقف صادرات نفت از شمال عراق به بندر جیهان ترکیه بوده است که تقریبا سه هفته پس از اینکه در یک پرونده داوری اعلام کرد آنکارا به دلیل صادرات غیرمجاز، باید به بغداد غرامت بپردازد، متوقف شد.

در عین حال، با افزایش ارزش دلار، قیمت نفت برای مالکان ارزهای غیردلاری گران‌تر شده است.

تاجران حدس می‌زنند که بانک مرکزی آمریکا نرخ بهره را در ماه می یک بار دیگر و به میزان 0.25 درصد افزایش خواهد داد.

پایان پیام/

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *