قیمت نفت در مسیر ثبت یک کاهش دیگر

هرچند قیمت نفت امروز افزایش یافت، اما با نزدیک شدن به پایان ماه میلادی جاری، قیمت نفت در مسیر ثبت یک کاهش ماهانه دیگر قرار گرفته است.

به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس به نقل از رویترز، پس از انتشار آمارهای اقتصادی ناامیدکننده آمریکا و بلاتکلیفی در مورد افزایش بیشتر نرخ بهره که بر چشم‌انداز تقاضا تاثیر خواهد گذاشت، قیمت نفت در مسیر ثبت یک کاهش ماهانه دیگر قرار گرفته است.

هر بشکه نفت برنت دریای شمال با 53 سنت افزایش 78.90 دلار فروخته شد. نفت برنت در مسیر ثبت چهارمین ماه کاهشی قیمت قرار دارد.

پس از اینکه آمار نشان داد، منطقه یورو در سه ماه نخست به رشد بازگشته هرچند این رشد آرام و کندتر از انتظار است، قیمت نفت برنت در ساعات اولیه معاملات افزایش یافت.

هر بشکه نفت خام آمریکا با 33 سنت افزایش 75.09 دلار معامله شد. این نوع نفت نیز در مسیر ششمین هفته متوالی کاهشی قرار دارد.

آمارهای منتشره در روز پنج‌شنبه نشان داد، رشد اقتصادی آمریکا در سه ماه نخست کمتر از انتظار کند شده است.

سرمایه‌‌گذاران در مورد افزایش احتمالی نرخ بهره و سیاست مقابله با تورم بانک‌های مرکزی که می‌تواند رشد اقتصادی را کند و تقاضا برای انرژی در آمریکا، انگلیس و اتحادیه اروپا را کاهش دهد، نگران هستند.

نشست بعدی بانک مرکزی آمریکا در دوم و سوم ماه می برگزار خواهد شد. انتظار می‌رود این بانک یک بار دیگر نرخ بهره این کشور را به میزان 0.25 درصد افزایش دهد.

الکساندر نوآک، معاون نخست‌وزیر روسیه دیروز گفت،‌ با وجود تقاضای کمتر از انتظار از سوی چین، گروه اوپک پلاس که متشکل از تولیدکنندگان بزرگ است، نیازی به کاهش بیشتر تولید نمی‌بیند، اما این سازمان همیشه می‌تواند در صورت لزوم سیاست خود را تغییر دهد.

این مقام روسی خاطرنشان کرد، اوپک پلاس متشکل از تولیدکنندگان بزرگ نفت همچنان یک ابزار موثر در بازارهای جهانی نفت است.

پس از اینکه قیمت نفت در ماه مارس به 70 دلار در هر بشکه کاهش یافت که کمترین رقم در 15 ماه گذشته به شمار می‌رفت، عربستان و سایر تولیدکنندگان نفت اوپک پلاس، اوایل ماه جاری میلادی، کاهش تولید بیشتر نفت خود را به میزان 1.6 میلیون بشکه در روز اعلام کردند که با این تصمیم بازار را غافلگیر کردند و در مجموع میزان کاهش تولید اوپک پلاس به 3.6 میلیون بشکه در روز رسید که از ماه می اجرایی می‌شود.

قیمت نفت پس از تصمیم غیرمنتظره اوپک پلاس برای کاهش تولید بیشتر به شدت بالا رفت، اما اکنون در واکنش به نگرانی‌های بازار در مورد رکود اقتصادی و تاثیراتی که می‌تواند برتقاضا داشته باشد، تضعیف شده است.

نوآک در عین حال به تغییر مسیر صادرات نفت روسیه اشاره کرد و توضیح داد، حدود یک پنجم کل صادرات نفت روسیه از اروپا به سایر بازارها، بیشتر هند و چین تغییر مسیر داده است. روسیه همچنین حدود یک سوم از عرضه گاز به اتحادیه اروپا را کاهش داده است.

آمارهای آژانس بین‌المللی انرژی در این هفته نشان داد که ذخایر نفت خام و بنزین آمریکا هفته گذشته بیش از انتظار کاهش یافته است، زیرا تقاضا برای سوخت‌های موتوری به علت فرا رسیدن فصل سفرهای تابستانی افزایش یافته است.

انتهای پیام/

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *