مطالبه ارتقای کیفیت خودرو تولید داخل/ برنامه وزارت صمت برای تولید خودروهای باکیفیت و رقابتی

براساس برنامه طرح تحول صنعت خودرو در وزارت صمت، 3 گام اساسی برای صنعت خودرو تعریف شده است که گام دوم این طرح استانداردهای 85 گانه و ارتقای کیفیت است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، کاربران سامانه «فارس من» با ثبت پویشی با عنوان «چرایی گرانی خودروهای بی کیفیت داخل» عنوان کرده اند که چرا به بهانه تحریم، پایین ترین کیفیت و بالاترین قیمت را خودروهای داخلی دارند؟ چرا با وجود اینکه در صنعت نظامی پیشرفت های خوبی داشته ایم اما در صنعت خودرو پیشرفت نکرده ایم و عقب تر از آن چیزی هستیم که باید باشیم.

براساس این پویش ثبت شده در سامانه «فارس من» کاربران خبرگزاری فارس از مسئولان مربوطه خواسته اند نسبت به ارتقا کیفیت خودروهای تولید داخلی اقدام شود ضمن اینکه قیمت عرضه این محصولات، با کیفیت آن تطابق داشته باشد.

به گزارش فارس قیمت بالا و کیفیت پایین خودروهای تولید داخل مساله ای ریشه ای است که هنوز رفع نشده است.

صنعت خودروسازی ما به دلیل حمایت های بی حد و حصر دولت ها در ادوار مختلف، دولتی اداره شدن و بی توجهی به مسائل سود و زیان در کنار رشد بی رویه پرسنل و مهم تر از همه بازار انحصاری، هیچگاه نتوانسته است روی پای خود بیاستد و نظیر دیگر خودروسازهای دنیا، مستقل از حمایت دولت ها، به تولیدی با کیفیت در بازاری رقابتی بپردازد.

اما در دولت سیزدهم وزارت صنعت معدن و تجارت در مبانی طرح تحول صنعت خودرو 3 گام برای ارتقای صنعت خودرو تعریف کرده است . در گام اول که آغاز آن از سال (1402) است تثبیت جریان تولید باید محقق شود؛ امسال قرار است حدود 2 میلیون دستگاه خودرو در سال توسط خودروسازان داخل ساخته شود.

در گام دوم که از سال (1403) آغاز خواهد شد به طراحی و توسعه بن سازه های بومی متنوع همراه با اصلاحات ساختاری توجه شده است همچنین براساس برنامه مبانی طرح تحول صنعت خودرو در گام سوم که آغاز آن از سال (1404) خواهد بود به موضوع رسوخ به بازارهای جهانی توجه می شود.

جزئیات 3 گام تحولی در صنعت خودرو به شرح ذیل است:

گام اول، آماده سازی و احیای ظرفیت های موجود است که در بخش های زیر دنبال می شود:

1 – حل مسائل و اصلاح ساختار بنگاه ها

2 – بالفعل کردن ظرفیت های موجود

3 – دستیابی به ترکیب مناسب تولید

4 – تعریف و آغاز پروژه های سرمایه گذاری

گام دوم شامل طراحی و توسعه بن سازه های بومی متنوع همراه با اصلاحات ساختاری در معماری خودروسازی و قطعه سازی کشور است و به استاندارد سازی همه محصولات و تمرکز بر افزایش صادرات می پردازد که در قالب موارد زیر پیگیری می شود:

1 – حذف محصولات قدیمی

2 – تولید محصولات منطبق با استانداردهای 85 گانه

3 – دستیابی به کیفیت رقابتی

گام سوم شامل رسوخ به بازارهای جهانی و تمرکز بر ارتباطات خارجی است که در قالب موارد زیر دنبال می شود:

1- بهره برداری از فرصت خارجی و گسترش بازارهای صادراتی مبتنی بر محصولات رقابتی

2 – جذب سرمایه گذاری خارجی بر مبنای مزیت های ایجاد شده در صنعت خودرو داخلی

بنابراین براساس برنامه وعده داده شده وزارت صمت، تولید محصولات منطبق با استانداردهای 85 گانه و دستیابی به کیفیت رقابتی باید در گام دوم برنامه وزارت صمت در سال 1403 محقق شود.

پایان پیام/

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *