نفت ایران در فروردین ماه 6 دلار گران شد

اوپک در جدیدترین گزارش خود اعلام کرد، متوسط قیمت نفت ایران در ماه مارس با افزایش 5 دلار و 78 سنتی به 84.58 دلار در هر بشکه رسید.

به گزارش خبرنگار اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس، سازمان کشورهای صادرکننده نفت خام، اوپک در جدیدترین گزارش خود اعلام کرد، متوسط قیمت هر بشکه نفت سنگین ایران در ماه آوریل ۲۰۲۳ (فروردین 1402) با 5 دلار و 78 سنت افزایش نسبت به ماه پیش از آن به 84.58 دلار رسیده است.

نفت ایران در ماه مارس (اسفند ۱۴۰۱) 78.80 دلار در هر بشکه فروخته شده بود.

متوسط قیمت نفت ایران در 4 ماه نخست سال 2023 به ازای هر بشکه ۸۱.۵۶ دلار بوده است که نسبت به مدت مشابه سال 2022 کاهش 18.07 دلاری را نشان می‌دهد. متوسط قیمت نفت ایران در 4 ماه نخست سال ۲۰۲۲ به ازای هر بشکه 99.63 دلار بوده است.

* رشد ۳۰ دلاری متوسط قیمت نفت ایران در سال ۲۰۲۲

متوسط قیمت نفت ایران در سال ۲۰۲۲ به ازای هر بشکه ۹۹.۹۲ دلار بوده است که نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۲۱ افزایش ۳۰.۱۲ دلاری را نشان می‌دهد. متوسط قیمت نفت ایران در سال ۲۰۲۱ به ازای هر بشکه ۶۹.۸۰ دلار بوده است.

نفت ایران در سال ۲۰۲۱ به طور متوسط ۶۹.۸ دلار فروخته شده است. این در حالی است که متوسط نفت ایران در سال ۲۰۲۰ به ازای هر بشکه ۴۰.۷۷ دلار فروخته شده بود و این بدان معناست که متوسط قیمت نفت ایران در سال ۲۰۲۱ نسبت به سال ۲۰۲۰ میلادی ۲۹ دلار و ۳ سنت افزایش یافته است.

متوسط قیمت نفت ایران در سال ۲۰۱۹ برابر با ۶۱.۸۵ دلار در هر بشکه برآورد شده است.

بر اساس این گزارش، این رقم طی سال های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۷ به ترتیب ۶۷.۹۷ دلار و ۴۹.۶۰ دلار به ازای هر بشکه عنوان شده است.

قیمت نفت ایران در ماه فوریه ۲۰۲۰ (بهمن ۹۸) نزدیک به ۱۰ دلار کاهش یافته بود. همان زمان که بیشتر جهان پس از چین، درگیر شیوع ویروس کرونا شده بود.

* بیشترین افزایش قیمت برای نفت نیجریه و آنگولا

بر اساس گزارش ماهانه اوپک، قیمت تمامی انواع نفت های این گروه افزایش یافته است که بیشترین افزایش به نفت بونی لایت نیجریه و گیراسول آنگولا با 6 دلار و 70 سنت تعلق گرفته است.

* افزایش حدود 6 دلاری قیمت سبد نفتی اوپک در آوریل

متوسط قیمت سبد نفتی اوپک در ماه آوریل با 5 دلار و 68 سنت افزایش نسبت به ماه قبل از آن به 84.13 دلار در هر بشکه رسیده است. این رقم برای سبد نفتی اوپک در ماه مارس 78.45 دلار در هر بشکه بوده است.

قیمت نفت سبک عربستان نیز با 5.39 دلار افزایش 85.65 دلار در هر بشکه فروخته شد.

* افزایش قیمت نفت برنت و نفت خام آمریکا

هر بشکه نفت برنت دریای شمال نیز در این ماه به طور متوسط 84.90 دلار به فروش رفته است که 6 دلار و 61 سنت نسبت به ماه پیش از آن افزایش یافته است.

هر بشکه نفت خام آمریکا نیز 6 دلار و 7 سنت نسبت به ماه پیش افزایش را ثبت کرده و 79.44 دلار معامله شده است.

پایان پیام/

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *