اصفهان- اداره کل هواشناسی استان اصفهان درباره باد و گردوخاک، کاهش کیفیت هوا و افت دما طی هفت روز پیش‌رو ۲ هشدار سطح زرد صادر کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، هشدار سطح زرد رنگ زمانی صادر می‌شود که رخداد پدیده‌ای جوی ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی ایجاد کند. هشدار زرد رنگ برای آگاهی مردم صادر می‌شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده‌ای جوی که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد، داشته باشند؛ همچنین از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می‌گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی بیندیشند.

بر همین اساس اداره کل هواشناسی استان اصفهان روز دوشنبه ۲۹ خرداد ماه با صدور ۲ اطلاعیه نسبت به وزش باد و خیزش گردوخاک و کاهش دما هشدار داد. براساس اطلاعیه نخست، از بعد از ظهر امروز دوشنبه وزش باد به نسبت شدید و وقوع توفان لحظه‌ای در بیشتر نقاط استان پیش‌بینی شده که منجر به خیزش گردوخاک، کاهش شعاع دید و کیفیت هوا خواهد شد.

اداره کل هواشناسی استان اصفهان در این اطلاعیه با اشاره به اینکه پدیده باد و گردوخاک تا روز شنبه سوم تیرماه در سطح استان ادامه خواهد داشت، افزوده است که این پدیده طی روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه مناطقی چون اصفهان، خوانسار، میمه، نائین، زواره، مهاباد، انارک، زرین شهر، کبوتر آباد، دولت آباد، چادگان، مبارکه، دهاقان، نجف آباد، دهق، اردستان، مورچه خورت، شهرضا، بادرود، سمیرم و گلپایگان را در برمی‌گیرد.

وزش باد و گردوخاک طی روز پنجشنبه در مناطقی چون ورزنه، مورچه خورت، میمه و دهاقان پیش‌بینی شده است و روز جمعه هفته جاری در شهر اصفهان خوانسار، میمه، انارک، دولت آباد، دهاقان، دهق، مورچه خورت، گلپایگان، ورزنه، خوروبیابانک و چوپانان تداوم دارد و روز شنبه سوم تیر در ورزنه، مورچه خورت، خوروبیابانک و چوپانان را در برمی گیرد.

بر اساس اطلاعیه اداره کل هواشناسی استان اصفهان، کاهش دید افقی و کیفیت هوا، آسیب به سازه‌های موقت و شکستن درختان فرسوده وکهنسال و نهال‌ها طی هفت روز پیش رو دور از انتظار نیست.

اداره کل هواشناسی استان اصفهان در این اطلاعیه توصیه کرده است که شهروندان بویژه گروه‌های آسیب پذیر جامعه مانند سالمندان، افراد دارای بیماری‌های تنفسی و قلبی، زنان باردار و کودکان از فعالیت در فضای باز اجتناب کنند. همچنین بر استفاده از بادگیر و قیم در باغات، محافظت از صنایع حساس به گردوخاک، عدم توقف و پارک خودرو در اطراف درختان فرسوده و ساختمان‌های نیمه کاره تاکید شده است.

اداره کل هواشناسی استان اصفهان در اطلاعیه دوم نیز نسبت به کاهش سه تا پنج درجه‌ای کمینه دما و احتمال تنش دمایی محصولات کشاورزی از شامگاه امروز دوشنبه تا بعد از ظهر چهارشنبه ۳۱ خرداد هشدار داده و افزوده است که این شرایط مناطق کوهستانی واقع در خوانسار، بویین و میاندشت، چادگان و فریدونشهر را درگیر خواهد کرد و احتمال آسیب به صنعت و محصولات کشاورزی و باغات و گلخانه‌ها وجود دارد. از این رو بر تنظیم دمای گلخانه‌ها، باغات و مزارع کشاورزی جهت جلوگیری از خسارات ناشی از تنش دمایی یا سرمازدگی تاکید شده است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *