در راستای ارتقای خدمات زیارتی آستان قدس به مردم، چند پیشنهاد عملیاتی به مجموعه خادمان امام رضا علیه‌السلام پیشنهاد می‌شود. اجرای این خدمات زیارتی به درک مفهوم نصرت امام مدد می‌رساند.

به گزارش خبرگزاری مهر، حجت‌الاسلام علی کشوری، دبیر شورای راهبردی الگوی پیشرفت اسلامی متنی را با عنوان چند پیشنهاد به آستان قدس رضوی در اختیار مهر قرار داده است که از نظرتان می‌گذرد.

در راستای ارتقای خدمات زیارتی آستان قدس به مردم، چند پیشنهاد عملیاتی را به مجموعه خادمان امام رضا علیه‌السلام پیشنهاد می‌کنم. اجرای این خدمات زیارتی به درک مفهوم نصرت امام مدد می‌رساند و الگوی جدیدی از ارتباط با امام را در ذهن‌ها تصویر می‌کند:

پیشنهاد اول: شخصیت‌های مدفون در حرم امام رضا علیه السلام -و خدماتی را که در راستای نصرت امام علیه السلام داشته اند- را به اشکال مختلف نمایشگاهی و… به زائران معرفی کنید. اطلاع مردم از نصرت شخصیت‌ها به مقام امام علیه السلام، تصویر بهتری از نصرت امام را در ذهن مردم متولد می‌کند. آستان قدس رضوی با این اقدام به ایده پردازی در حوزه نصرت امام ورود پیدا می‌کند و رفتار مردم در تعامل با امام را ارتقا می بخشد!

پیشنهاد دوم: آستان قدس جشنواره ملی و جهانی غذای رضوی را به صورت منظم برگزار نماید و زائران امام را با مفهوم و مصادیق طیبات آشنا نماید. متأسفانه در عصر ما، مردم به دلیل مصرف حداکثری غذاهای صنعتی درک بسیار پایینی از مفهوم مترقی طیبات دارند و دوری مردم از مصرف غذای طیب علاوه بر تولید بیماری‌های متنوع، درک مردم را هم به چالش می‌کشد. از نظر فقه اسلامی غذا، زیرساخت سلامت جسمی و سلامت اخلاقی محسوب می‌شود. جشنواره غذای رضوی مفهوم انتخاب غذا با معیار تناسب با مزاج و تناسب با قلب را آموزش می‌دهد و کسانی که مهارت آشپزی متناسب با مزاج و قلب را دارند؛ تشویق می‌کند. (ارزیابی غذا بر اساس مولکول‌های زیستی یکی از خطاهای فاحش پزشکی سلول پایه و کُدِکْسِ آلیمنتاریوس است.)

پیشنهاد سوم: آستان قدس رضوی با تبدیل یکی از صحن‌های حرم مطهر به بازار موقت، زمینه تجارت فقرای شهر مشهد با زائران را فراهم نماید. متأسفانه سود ناشی از زیارت در شهر مشهد، نصیب اغنیای این شهر می‌شود و مردم فقیر نصیب بسیار کوچکی از گردش مالی اطراف حرم دارند. با ایجاد بازار موقت در حرم مطهر، گردش پول ناشی از زیارت به صورت عادلانه توزیع می‌گردد و نگرانی حضرت رضا علیه السلام از وضعیت فقرای شهر کمتر می‌شود.

در الگوی جدید زیارت، چهل خدمت جدید به زائر را بر اساس مفهوم نصرت امام علیه السلام مطرح می‌کنیم و ظرفیت بزرگ زیارت را در خدمت نصرت امام و اصلاح سبک زندگی قرار می‌دهیم!

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *