کاهش قیمت 62 درصد نمادهای بازار سهام در روز رشد شاخص کل بورس

بررسی معاملات امروز بازار سهام نشان می‌دهد، برخلاف رشد شاخص‌های عملکردی بورس، قیمت 62 درصد نمادهای بازار سهام با افت روبرو شد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، معاملات امروز بازار سهام با تعادل در عرضه و تقاضا همراه بود و در نهایت نوسان زیادی در بورس شاهد نبودیم. بسیاری از کارشناسان معتقدند با انتشار گزارش‌های 6 ماهه شرایط بورس بهتر خواهد شد، ولی همان کارشناسان به این نکته اعتراف می‌کنند حتی گزارش‌های مطلوب هم در صورتی که اعتماد به سیاست‌گذار تقویت نشود، نمی‌تواند بورس را تقویت کند.

به عبارت دیگر، به نظر می‌رسد معامله‌گران برای گزارش‌های مثبت کدال وزن چندانی قائل نیستند. با آن که تحلیلگران بنیادی معامله گران را به توجه به کدال تشویق می‌کنند؛ اما امروز شاخص بورس تهران با آن که دقایقی را زیر سطح 2 میلیونی به سر برد، اما در نهایت از سقوط به زیر این مرز مهم فرار کرد.

* چالش‌های بورس در هفته‌های آینده

حمید دستجردی، کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، درباره رفت و برگشت بورس در جریان معاملات امروز گفت: بازارساز می‌داند در صورت ازدست‌رفتن مرز حمایتی 2 میلیون واحدی، موج‌ های فروش تازه‌ای وارد و عملا حمایت و تثبیت روند حرکتی سهام مختلف دشوارتر خواهد شد.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: ترغیب حقوقی‌های بزرگ به نقش‌آفرینی بیشتر در راستای حمایت مخصوصا در شرایطی که ریسک بازار با توجه به افت قیمت‌ها کاهش پیدا کرده و جذابیت بالایی برای خریدهای بزرگ وجود دارد، عامل رفت و برگشت امروز بورس بوده است.

وی ادامه داد: در نگاه کلان‌تر مهم‌ترین محرک بورس می تواند گزارش های 6 ماهه و رویکرد دولت در زمینه شیوه بودجه‌ریزی سال آینده باشد.

دستجردی تاکید کرد: امروز علاوه بر تحولات بین المللی و افزایش ریسک های بیرون از بازار، کنترل تعمدی بازارها توسط دولت با افزایش نرخ بهره و کاهش جذابیت بازارهای کالایی و دارایی، جزو اصلی‌ترین چالش‌ها بورس است.

* شاخص‌های بورس سبزپوش شدند

در پایان معاملات روز چهارشنبه، شاخص کل بورس هزار و 732 واحد نسبت به روز کاری گذشته بالاتر ایستاد و به سطح 2 میلیون و 2 هزار و 73 واحد رسید. بازدهی این شاخص مثبت 9 صدم درصد بوده است.

شاخص کل هم‌وزن بورس نیز با افزایش 578 واحد در رقم 676 هزار و 723 واحدی ایستاد. بازدهی این شاخص نیز مثبت 9 صدم درصد بوده است.

شاخص کل فرابورس با رشد 6 واحدی به رقم 24 هزار و 575 واحد رسید. همچنین شاخص هم وزن فرابورس با صعود 350 واحد به سطح 120 هزار و 174 واحد رسید.

* هفتمین روز خروج پول حقیقی از بازار سرمایه

روز چهارشنبه خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار برای هفتمین روز متوالی منفی شد و 262 میلیارد تومان پول حقیقی از بازار سهام خارج شد.

امروز نماد شستا (شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی)، ثفارس (عمران‌ و توسعه ‌فارس‌) و وبملت (بانک ملت) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند. در میان گروه‌ها نیز، شرکت‌های چندرشته‌ای صنعتی، شیمیایی‌ها و پالایشی‌ها بیشترین خروج سرمایه حقیقی را ثبت کردند. در سوی دیگر، بیشترین ورود پول حقیقی به نمادهای نیان (نیان الکترونیک)، وآیند (بانک آینده) و سبهان (سیمان بهبهان) تعلق داشت.

* کاهش ارزش معاملات خرد بازار سهام

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به 7 هزار و 475 میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه هزار و 49 میلیارد تومان بود که 14 درصد از ارزش کل معاملات بازار را در این روز شامل می‌شود.

ارزش معاملات خرد نیز با کاهش 24 درصدی به نسبت روز معاملاتی قبل به رقم 3 هزار و 186 میلیارد تومان رسید.

* رشد ارزش صف‌های خرید بورس

در پایان معاملات امروز، تعداد نماد های مثبت 302 نماد و تعداد نمادهای منفی 499 نماد بوده است. یعنی حدود 62 درصد نمادها با کاهش قیمت روبرو شدند.

در جریان معاملات روز چهارشنبه، 47 نماد صف خرید داشتند و 81 نماد با صف‌ فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با رشد 162 درصدی نسبت به روز کاری قبل به 131 میلیارد تومان کاهش یافت و مجموع ارزش صف‌های فروش نیز با کاهش 26 درصدی به 430 میلیارد تومان رسید.

سرانه خرید اشخاص حقیقی نیز در پایان معاملات به ۲۲.۷ میلیون تومان و سرانه فروش آن‌ها به ۲۳.۶ میلیون رسید.

پایان پیام/

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *